Skarby Podlasia

Tomasz Lippoman

Wydawnictwo Studio Astropsychologii


Pozycję można kupić w sklepie internetowym www.talizman.pl

Podlasie – niezwykły zakątek naszego kraju, który znany jest ze swoich pięknych walorów przyrodniczych o bogatej historii i tajemniczych miejscach. Często szukamy sensacji, sekretów poza granicami Polski a tymczasem u nas również możemy przeżyć niesamowite przygody godnych opisania i trzymających w napięciu. Dowodem na to jest książka „Skarby Podlasia.” Tytuł sugerowałby raczej przewodnik turystyczny po urokach wyjątkowego miejsca w Polsce. Jednak już od pierwszych linijek tekstu zostajemy wciągnięci w pasjonującą przygodę połączoną z poznawaniem niezwykłych miejsc w tym regionie kraju.

Autorem jest Tomasz Lippoman urodził się w Warszawie ale jego ukochanym miejscem jest Podlasie. Mieszka w Supraślu. Z wykształcenia jest biologiem natomiast w swoim życiu wykonywał rożne zajęcia m.in. był pomocnikiem murarza, pielęgniarzem zwierząt, przemytnikiem na Jedwabnym Szlaku, hotelarzem nawet dyrektorem, przewodnikiem turystycznym. To tylko niektóre z nich. Obecnie jego pasją jest pisanie i na tym polu odnosi wymierne sukcesy. W jego dorobku oprócz publikacji ponad 200 artykułów w prasach lokalnych są dwie książki „Skarby Białowieży” i „Legendy Podlasia”

W swojej najnowszej książce opisuje przygody grupy znajomych, którzy postanowili znaleźć ukryty na Podlasiu skarb. Ich perypetie okraszone zostały mnóstwem kunsztownych opisów wyjątkowej przyrody tego regionu. Otrzymujemy sporą porcję ciekawostek historycznych i badań charakterystycznych dla północy Polski.

Książka pisana niezwykle malarskim, opisowym językiem. Pięknie wydana z dekoracyjnymi brzegami kartek, śliczną okładką i zdjęciami, które, niestety już nie są tak kolorowe, a szkoda. Ich kolory byłyby taką „kropką nad i” ale to nie umniejsza treści. We współczesnych opowiadaniach, publikacjach czytelniczych rzadko spotykamy język literacki opisujący rzeczywistość obrazowymi sformułowaniami typu: „Pędy wierzb wiotkie, jakby krwią spryskane. Nad rzeką, jeszcze senną, kolejny wiosenny poranek”. Co pewien czas zamieszczone są opowiastki, napisane kursywą, zawierające mądre myśli i refleksje. W nich pobrzmiewają echa naszych przodków, historii, świata, którego już nie ma. „Dawniej to jednak ludzie mądrzejsi byli, a wiesz czemu Rokitku? Bo własnymi oczami na świat patrzyli i własnym rozumem się kierowali.” W tekst wplecione są mity, legendy, podania, ciekawe historie, wiadomości o zabytkach, ciekawych miejscach

Książka miała być „sielanką opisującą uroki Podlasia”. Jednak w czasie zbierania materiałów autor trafił na niezwykłą historię opowiedzianą mu przez pana Jacka, który od lat poszukuje skarbów. Akcja zaczyna się na Babiej Górze, gdzie poznajemy dzieje rabusia Mateusza, który żył w XIX wieku, opowieść o figurce złotego kruka i tablicy Atlantów. Wędrujemy przez ważne miejsca Podlasia, poznajemy ich walory i ciekawostki. Odwiedzamy Tykocin, Korczew, Drohiczyn, Mielnik, Choroszcz, Budy nad Biebrzą, Białowieżę, Supraśl, Białystok, Dolinę Rospudy.

Autor mistrzowsko prowadzi akcję, wciągając czytelnika krok po kroku w intrygi, które miały swój początek wiele stuleci temu. Trzyma w napięciu od samego początku, Nie pozwala nam nawet na chwilę złapać oddechu i prowadzi w szaleńczym tempie przez urokliwe miejsca Podlasia. Umiejętnie łączy walory powieści przygodowej z opisem charakterystycznym dla przewodników turystyczno – krajoznawczych. Znajdziemy tu wszystko: akcję, suspens, wątek przygodowy i ciekawostki, które pamiętamy z opowiadań naszych dziadków. Dzięki temu dla tych, którzy nie znają tego zakątka kraju, może to być zachęta, by odwiedzić Podlasie, natomiast Ci, którzy znają ten teren, mają okazję spojrzeć świeżym okiem na swoje otoczenie, by w pełni docenić jego urok. Znakomitym przykładem jest Tomasz Lippoman – rodowity Warszawiak, który zakochał się w Podlasiu. Fascynację tym regionem przekazuje w swojej najnowszej książce.